Astrid Süveyş Kanalı ile Bardawil Gölü Arasında Kışlıyor…
Date Added: 06 January 2020, 09:19


Yakın Doğu Üniversitesi Hayvan Hastanesi ile Taşkent Doğa Parkı’nın ortak çalışması sonucunda dört yıl süren tedavi ve rehabilitasyon sürecinin sonucunda sağlığına kavuşturularak Ekim ayında Girne-Güzelyalı sahilinde tekrardan denize bırakılan Astrid isimli Caretta Caretta iki buçuk aylık deniz yolcuğu sonunda Mısır’da kışlayacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Kıbrıs, Suriye, Lübnan ve Mısır olmak üzere dört ülkeyi dolaşan Astrid’in Süveyş Kanalı ile Bardawil Gölü Arasına yerleştiği ve kışı burada geçireceği belirtildi.

Kemal Basat: “Astrid’in Sağlıklı Bir Kışlama Geçireceğini Ön Görüyoruz…”
Kaplumbağanın denize bırakıldıktan sonra uydu vericisi ile izlendiğini dile getiren Taşkent Doğa Parkı Direktörü Kemal Basat, aldıkları verilere göre Astrid’in sağlıklı bir şekilde Mısır sularında kışlayacağını söyledi.

Astrid’in yeşil deniz kaplumbağalarının izlediği göç rotası ve beslenme alanlarını takip ettiğini ifade eden Basat, Astird’in okyanusu terk edip Mısır kıyı şeridine ulaşmasının ardından hipersalin suları olan Bardawil Gölü ile Süveyş kanalı arasına yerleştiğini belirtti.

Deniz kaplumbağalarının yaşamlarının çoğunu, beslenme ve yuvalama alanları arasında uzun mesafeler katederek geçirdiğini dile getiren Basat, “Astrid binlerce kilometre yolun ardından sağlıklı bir şekilde kışlamaya geçti. Uydu izleme cihazı sayesinde kışlama sonrası hangi kıyılara doğru yol alacağını takip etmeye devam edeceğiz. Ülkemize geri dönüp dönmeyeceğini merakla bekliyoruz” dedi.

Astrid Kışlama Konumuna Geldi…
Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Kıbrıs Yaban Hayatı Araştırma Enstitüsü Danışmanı Deniz Kaplumbağaları Uzmanı Doç. Dr. Wayne Fuller de, Kuzey Kıbrıs’tan uzun bir yolculuktan sonra Astrid’in Mısır’ın Kuzeydoğu kıyılarına vardığını ve burada birkaç haftalık bir yolculuktan sonra Süveyş Kanalı ile Bardawil Gölü arasındaki bir alana yerleştiğini söyledi.

Kışlama döneminin geldiğini ve önümdeki ayları burada geçireceğinin anlaşıldığını dile getiren Doç. Dr. Fuller, “Deniz kaplumbağaları beslenme, kışlama ve yuvalama alanları arasında göç eden canlılardır. Şimdi kışlama dönemi geldi. Kış aylarında denizler soğuduğundan Astrid muhtemelen daha derin sulara geçecek ve metabolizması yavaşlayarak, hareketleri tüm sürüngen türlerinde olduğu gibi önemli ölçüde azalacak. İlkbaharın sıcak havası geldikçe deniz suyu sıcaklıkları yükselmeye başladığında Astrid’in aktivite seviyeleri tekrardan artacak. Ve o zaman da hangi kıyılara doğru yolculuğunu sürdüreceğini göreceğiz” diye konuştu.